Náhrdelník Strom života

Náhrdelník Strom života
  • Náhrdelník Strom života
  • Náhrdelník Strom života
  • Náhrdelník Strom života
  • 12,00 Nie je na sklade
  • Bez DPH: 10,00 €

Hipsters

Je všeobecný symbol životnej sily, večného života a nesmrteľnosti

Vo viacerých mýtoch a náboženských príbehoch hraje dôležitú úlohu strom. Mýtus o Strome života bol a je známy vo všetkých kultúrach. Uctievali ho ľudia po celom svete od najstarších dôb - v starovekom Blízkom východe, v predkolumbovskej Amerike, v starej Číne, Indii, na chladnom severe, ale aj v Európe. Je označovaný aj ako Strom poznania, Kozmický strom,  Strom sveta (Arbor mundi) alebo všeobecne mýtický strom či posvätný strom. Ročný cyklus, hlavne u listnatých stromov, bol analógiou života a umierania, symbolom vzkriesenia a reprodukcie. Strom života tak predstavoval plodivú silu prírody.

Motív posvätného stromu môžeme nájsť už v mytológii starého Sumeru, Babylonu a Asýrie. Štylizované stromy sú často zobrazované v mezopotámskom umení od prehistorických čias až po novobabylonské obdobie. Od 2. tisícročia pred n.l. už bol symbol stromu s náboženskými motívmi používaný po celom Blízkom východe vrátane Egypta, Grécka a u Indov. Stvárnenie Stromu života sa dochovalo aj v stredoeurópskom umení už od doby bronzovej, a potom aj v dobe rímskej a staroslovanskej. Strom zvykne byť často umiestnený na vyvýšenom mieste a je obklopený zvieratami, či nadprirodzenými bytosťami.

Význam pôvodného motívu doposiaľ nie je celkom známy, je však spojovaný so Stromom života, ktorý je známy v hebrejskom, kresťanskom, moslimskom a buddhistickom náboženstve.

Dôležitú rolu zohráva "Svetový strom" / "Strom predkov" / "Strom života" a pod. v šamanizme sibírskych národov. Pri iniciačných obradoch vystupuje budúci šaman po strome do neba, či iných svetov. Strom totiž môže v sebe niesť bránu do iných realít. V Hebrejskej Biblii nachádzame motív "Stromu života" a "Stromu poznania" už v prvej knihe Genesis. Tieto stromy nechal boh Yahweh vyrásť uprostred Rajskej záhrady. Ovocie stromu života malo zaručiť večný život. Po tom ako Adam a Eva jedli zo stromu poznania dobra a zla, Boh ich vyhnal z rajskej záhrady, aby nejedli aj z tohto stromu. Podľa niektorých, sa mohlo jednať aj o jeden jediný strom.  Taktiež v kresťanskom Novom zákone môžeme nájsť "Strom života" a to v poslednej knihe - Zjavenie. V kultúrach Blízkeho východu bol mystický strom spojovaný s hadom, ktorý reprezentoval život. Had so svojou schopnosťou zbavovať sa starej kože, bol odpradávna vnímaný ako symbol večne obnovujúceho sa života. V babylonskej verzii Eposu o Gilgamešovi, had ukradol hlavnému hrdinovi rastlinu života.  Had bol symbolom mezopotémskeho Boha Ningishzidda. Na viacerých zobrazeniach ho môžeme vidieť so Stromom života a s dvoma prepletenými hadmi. Sumerský mýtus "Strom Chuluppu" hovorí o strome, ktorý bol vyvrátený južným vetrom a odniesla ho rieka. Bohyňa Inanna strom vylovila a zasadila do svojej záhrady, aby si z neho neskôr nechala zhotoviť svoj trón a lože. V koreňoch stromu si však urobil svoje hniezdo had a v jeho konároch vták Anzu (démon). V kmeni sa usídlila veterná žena Lilith. Hada nakoniec zabil Gilgameš, vtáka a ženu vyhnal. Starobabylonský mýtus Etana popisuje súžitie hada a orla v mohutnom strome. Had sídlil v koreňoch, orol v korune. Jedného dňa zožerie orol hadovi mláďatá. Za trest sú mu zlomené krídla a je hodený do jamy. Orla vyslobodí kráľ Etana a spoločne s hadom potom hľadajú rastlinu zrodenia. Tá umožní Etanovej žene porodiť dieťa bez bolesti. 

Lesy postupne ubúdajú a nájsť vo voľnej prírode silný, urastený strom je stále vzácnejšie. Strom sa stáva symbolom ochrany prírody. Ľudia, ktorí stratili úctu a lásku k stromom, ju dnes opäť v sebe prebúdzajú. Uvedomujú si stále viac, ako je život spojený so životom stromov. Strom poskytol ochranu prvému človeku a pokiaľ tu budú stromy, bude aj život znesiteľný. Veď v tieni stromu môžeme hľadať pokoj a odpočinok. 

Tento krásny náhrdelník je z pozinkovaného kovu striebornej alebo bronzovej farby, má nastaviteľné zapínanie: 46 - 51 cm. Prívesok v tvare Stromu života je vykladaný českými minikrištáľmi. Priemer prívesku je približne 22 mm.

O značke

Doručenie a platba

  Zásielkovňa - 1,79€ | Kuriér DPD - 3,20€ | Slovenská pošta - 2,49€
  Pri objednávkach nad 40 € je doručenie zásielkovňou zadarmo.
 Pri objednávkach nad 60 € je doručenie kuriérom DPD zadarmo.
  Dodanie do 1-3 pracovných dní
  Dobierka alebo platba kartou
  Produkt je možné vrátiť do 42 dní od prevzatia.
  Overený predajca. Viac než 20,000+ doručených objednávok.

Napísať hodnotenie

    Zlé           Dobré
Štítky: nahrdelnik
Špeciálne ponuky do vašej schránky

Newsletter

Ak sa vám náš sortiment páči, prihláste sa do nášho newsletteru. My Vám pošleme mail vždy, keď budeme mať niečo zaujímavé alebo nové. Odoberatelia dostávajú aj špeciálne ponuky, ktoré nikde inde nenájdete!

Vybraná možnosť nie je skladom. Zadajte svoju e-mailovú adresu a my vás budeme informovať, hneď ako bude produkt k dispozícii.

Meno
E-mail
Telefón
Komentáre